hliník

Z TSENZ
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Anglický ekvivalent: Aluminium
Obsah hliníka v pôdnom horizonte A na Slovensku v rokoch 1991 - 1994.

Chemická značka: Al

Hliník sa do organizmu dostáva pitnou vodou, potravou a liekmi. Obsah hliníka v pitnej vode stúpa znižovaním pH vody (kyslé dažde) a používaním síranov hliníka ako koagulantu pri čistení odpadových vôd. V upravovanej pitnej vode koncentrácia hliníka nemá prekročiť hodnotu 0,2 mg/l. Výskumy v Anglicku ukázali, že pravdepodobnosť Alzheimerovej choroby je väčšia v oblastiach s koncentráciou hlinitých iónov nad hodnotu 0,1 mg/l v pitnej vode, než v oblastiach s koncentráciou nižšou ako 0,01 mg/l. Pri liečbe porúch obličiek dialýzou dochádza ku kumulácii hliníka v organizme. Hliník sa prenáša z vody priamo do krvi pacienta. Súčasné výskumy ukazujú, že voda používaná v dialyzačných prístrojoch má obsahovať menej hliníka ako 14 – 15 mg/l, aby sa u pacientov neobjavila tzv. dialýzová, resp. hemolytická encefalopatia, ktorej príčinou je pravdepodobne, ako poukazujú výskumy, narušený proces signálov medzi nervovými bunkami. Anglickí lekári zistili, že pacienti využívajúci viac rokov dialýzu, pri psychologických testoch mali menej presné a pomalšie reakcie ako kontrolná skupina. Začiatok poškodenia mozgu hliníkom sa prejavuje rečovými poruchami. Ukazovateľ je súčasťou minimálneho rozboru pitnej vody. Množstvo prijatého hliníka z pitnej vody je zanedbateľné voči iným spomenutým vstupom.


Deficit

  • Ľudský organizmus obsahuje 50-150 mg hliníka, jeho fyziologický význam nie je zatiaľ objasnený.
  • Väčšina autorov popisuje vyššiu úmrtnosť na choroby krvného obehu v oblastiach s nízkou koncentráciou Al v geochemickom prostredí (najmä vody). Pozn.: vo Veľkej Británii bola zaznamenaná opačná závislosť.

Nadbytok

  • toxicita Al a jeho zlúčenín je nízka, vzťah k ľudskému zdraviu je založený len na predpokladoch. Je jedným z podozrivých prvkov v súvislosti s Alzheimerovou chorobou. Bežný environmentálny kontakt nie je nebezpečný.
  • pri profesionálnej expozícii je popísaná horúčka z kovov a chronická aluminóza, zriedka encefalopatia (1 prípad v 1962)
  • pri neprofesionálnej expozícii je dokázaná dialyzačná encefalopatia.
  • alumíniová osteopatia

Odkazy

  1. Hliník v Humpolci