CEMOD: Rozdiel medzi revíziami

Z TSENZ
Prejsť na: navigácia, hľadanie
(Vytvorená stránka „:Anglický ekvivalent: CEMOD # CEMOD je model na celoplošné hodnotenie plynných znečisťujúcich látok na Slovensku, pričom sa dá využiť aj na riešenie lok...“)
 
Riadok 1: Riadok 1:
 
:Anglický ekvivalent: [[CEMOD]]
 
:Anglický ekvivalent: [[CEMOD]]
# CEMOD je model na celoplošné hodnotenie plynných znečisťujúcich látok na Slovensku, pričom sa dá využiť aj na riešenie lokálnych problémov ochrany ovzdušia (priemyselný zdroj, mesto, ulica a pod.). Model CEMOD bol vyvinutý na Slovenskom hydrometeorologickom ústave (SHMÚ). Pracuje na báze metodiky US EPA-ISC pre výpočet znečistenia ovzdušia od stacionárnych zdrojov a metodiky US EPA-CALINE pre líniové (mobilné) zdroje, a to do vzdialenosti 30 km od zdrojov. Pre väčšie vzdialenosti používa sektorový prístup, pričom uhol sektoru narastá so vzdialenosťou od zdroja. Komplexný terén sa zohľadňuje v súlade s metodikou ISC. Vstupom do modelu sú geografické údaje, emisné údaje, meteorologické údaje a pozaďové koncentrácie z diaľkového prenosu. CEMOD sa v súčasnosti aplikuje pre oxidy dusíka (NOx), oxid dusičitý (NO₂), oxid uhoľnatý (CO), benzén a oxid siričitý (SO₂).
+
[[File:no2_2011.png|thumb|right|Priemerná ročná koncentrácia oxidu dusičitého (NO₂) na území Slovenska za rok 2011 v μg/m³.]]
 +
# CEMOD je model na celoplošné hodnotenie plynných znečisťujúcich látok na Slovensku, pričom sa dá využiť aj na riešenie lokálnych problémov ochrany ovzdušia (priemyselný zdroj, mesto, ulica a pod.). Model CEMOD bol vyvinutý na Slovenskom hydrometeorologickom ústave ([http://www.shmu.sk/ SHMÚ]). Pracuje na báze metodiky US EPA-ISC pre výpočet znečistenia ovzdušia od stacionárnych zdrojov a metodiky US EPA-CALINE pre líniové (mobilné) zdroje, a to do vzdialenosti 30 km od zdrojov. Pre väčšie vzdialenosti používa sektorový prístup, pričom uhol sektoru narastá so vzdialenosťou od zdroja. Komplexný terén sa zohľadňuje v súlade s metodikou ISC. Vstupom do modelu sú geografické údaje, emisné údaje, meteorologické údaje a pozaďové koncentrácie z diaľkového prenosu. CEMOD sa v súčasnosti aplikuje pre oxidy dusíka (NOx), oxid dusičitý ([[NO₂]]), oxid uhoľnatý (CO), benzén a oxid siričitý ([[SO₂]]).
  
 
==Odkazy==
 
==Odkazy==

Verzia zo dňa a času 23:52, 13. marec 2015

Anglický ekvivalent: CEMOD
Priemerná ročná koncentrácia oxidu dusičitého (NO₂) na území Slovenska za rok 2011 v μg/m³.
  1. CEMOD je model na celoplošné hodnotenie plynných znečisťujúcich látok na Slovensku, pričom sa dá využiť aj na riešenie lokálnych problémov ochrany ovzdušia (priemyselný zdroj, mesto, ulica a pod.). Model CEMOD bol vyvinutý na Slovenskom hydrometeorologickom ústave (SHMÚ). Pracuje na báze metodiky US EPA-ISC pre výpočet znečistenia ovzdušia od stacionárnych zdrojov a metodiky US EPA-CALINE pre líniové (mobilné) zdroje, a to do vzdialenosti 30 km od zdrojov. Pre väčšie vzdialenosti používa sektorový prístup, pričom uhol sektoru narastá so vzdialenosťou od zdroja. Komplexný terén sa zohľadňuje v súlade s metodikou ISC. Vstupom do modelu sú geografické údaje, emisné údaje, meteorologické údaje a pozaďové koncentrácie z diaľkového prenosu. CEMOD sa v súčasnosti aplikuje pre oxidy dusíka (NOx), oxid dusičitý (NO₂), oxid uhoľnatý (CO), benzén a oxid siričitý (SO₂).

Odkazy

  • SHMÚ: Hodnotenie kvality ovzdušia v Slovenskej republike 2012. Bratislava, 2014.