akútna ekotoxicita

Z TSENZ
Verzia z 21:08, 25. október 2015, ktorú vytvoril Vrut (Diskusia | príspevky) (Vytvorená stránka „{{DISPLAYTITLE:akútna ekotoxicita}} Anglický ekvivalent: acute ecotoxicity Toxicita je komplexná vlastnosť látky ovplyvňovaná viacerými faktormi, z ktorýc...“)

(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Anglický ekvivalent: acute ecotoxicity

Toxicita je komplexná vlastnosť látky ovplyvňovaná viacerými faktormi, z ktorých je najdôležitejším dávka. Je to schopnosť chemickej látky spôsobiť za určitých podmienok poškodenie organizmu a je často charakterizovaná smrtiacou dávkou (LD).

Akútna toxicita sa objavuje takmer okamžite (hodiny, dni) po expozícii látky. Akútna expozícia je zvyčajne jednorazová dávka alebo séria dávok prijatých v priebehu 24 hod. Smrť je najzávažnejším prejavom akútnej toxicity. Akútna toxicita sa môže prejaviť aj neletálnymi toxickými účinkami, akými sú kŕče a podráždenie dýchacích ciest.

Kým toxikológia skúma účinky rôznych škodlivín na laboratórnych zvieratách, prípadne aj inými metódami, a to s cieľom interpretácie výsledkov na ľudskú populáciu, v prípade ekotoxikológie sa spravidla pracuje s biologickými modelmi, totožnými s tými, ktoré sa nachádzajú v danej ekologickej lokalite. V rámci akvatickej ekotoxikológie sa využívajú autotrofné organizmy (riasy, vyššie rastliny) aj heterotrofné živočíchy (kôrovce, larvy hmyzu, ryby, cicavce) a baktérie. Pre hodnotenie ekotoxikologických vlastností látok sa používajú biologické testy toxicity. Akútna ekotoxicita sa vyjadruje ako ECX (effect concentration), čo predstavuje koncentráciu skúmanej látky, ktorá má určitý účinok (letálny, inhibičný) na x % testovaných organizmov. Podľa platnej legislatívy sa na ekotoxikologické testy pri hodnotení kvality vody určenej na kúpanie používajú tri trofické úrovne organizmov (producenty, konzumenty, deštruenty). Ako jeden testovací organizmus sa musí použiť Thamnocephalus platyurus. Akútna ekotoxicita sa vyjadruje ako % účinku, pričom vhodná kvalita / vhodná kvalita s mierne zhoršenými vlastnosťami vody určenej na kúpanie je pri hodnote < 30 %, prípustná kvalita pri hodnote 30 a nevhodná kvalita pri hodnote > 30. Akútna ekotoxicita sa začína vyšetrovať vo vode ak je stupeň premnoženia cyanobaktérií (siníc) vo vode hojný, t.j. na hladine sa hromadí alebo je vo vodnom stĺpci rozptýlené väčšie množstvo voľným okom viditeľných vločiek alebo zhlukov kolónií a/alebo ak laboratórne výsledky zodpovedajú 100 000 bunkám cynobaktérií v 1 ml vody a/alebo 10 µg chlorofylu a v 1 l vody.

Zdroje

  1. Beseda, I., Gáper, J., Sokol, J., Cejpek, K., Ďurišová, B., Ladomerský, J., Kočík, K., Bitušík, P., Blaho, J., Kontrišová, O., 2004: Ekotoxikológia. Technická univerzita vo Zvolene, Zvolen, 199 s.
  2. Fargašová, A., 2008: Environmentálna toxikológia a všeobecná ekotoxikológia. Orman, Bratislava, 348 s.
  3. Říhová Ambrožová, J., 2007: Encyklopedie hydrobiologie. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Praha.
  4. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 309/2012 Z.z. o požiadavkách na vodu určenú na kúpanie.