Oxid siričitý: Rozdiel medzi revíziami

Z TSENZ
Prejsť na: navigácia, hľadanie
 
Riadok 15: Riadok 15:
  
 
==Odkazy==
 
==Odkazy==
 
+
# [http://blog.meratex.sk/meratex/tema-ovzdusie-povod-a-charakteristika-znecistujucich-latok-emisii/ Meratex: Téma ozvdušie — Zdroje a charakteristika emisií]
* [http://www.shmu.sk/sk/?page=229 SHMÚ: Negatívne účinky monitorovaných znečisťujúcich látok.]
+
# [http://www.ecoca.ro/meteo/tutorial/english.html Encyclopedia of the Atmospheric Environment]
* SHMÚ: Hodnotenie kvality ovzdušia v Slovenskej republike 2012. Bratislava, 2014.
+
# [http://www.shmu.sk/sk/?page=229 SHMÚ: Negatívne účinky monitorovaných znečisťujúcich látok.]
 +
# SHMÚ: Hodnotenie kvality ovzdušia v Slovenskej republike 2012. Bratislava, 2014.
  
 
<gallery mode="traditional">
 
<gallery mode="traditional">

Aktuálna revízia z 15:37, 22. marec 2016

Anglický ekvivalent: sulfur dioxide
Priemerná ročná koncentrácia oxidu siričitého (SO₂) v obciach Bratislavského samosprávneho kraja v rokoch 2003 až 2012.

Oxid siričitý (SO₂) je bezfarebný, nehorľavý plyn s výrazným zápachom, ktorý draždí oči a dýchacie cesty. Reaguje na povrchu rôznych tuhých časticiach, je rozpustný vo vode a môže sa oxidovať kvapôčkami vody. Najbežnejšími zdrojmi SO₂ sú zariadenia na spaľovanie fosílnych palív, papierenský priemysel, taviace pece (napr. tavenie rúd pri výrobe medi), spaľovanie odpadov, výroba kyseliny sírovej a výroba elementárnej síry. Spaľovanie uhlia predstavuje asi 50 % globálnych emisií SO₂, spaľovaním ropných produktov sa emituje asi 25 – 30 %. Najväčším prírodným zdrojom emisií SO₂ je vulkanická činnosť.

Priemerné ročné koncentrácie vo väčšine miest sú v rozpätí 5 – 15 ppb. Prírodná pozaďová koncentrácia SO₂ je asi 2 ppb.

Oxid siričitý je plyn, ktorý pôsobí dráždivo na dýchacie cesty a očné spojivky. Navyše jeho vdychovanie spôsobuje zužovanie priedušiek. Pri dlhodobom pôsobení vyšších koncentrácií na človeka bol zistený vyšší výskyt a dlhšie trvanie ochorení dýchacích ciest, najmä u detí. Najcitlivejší sú na jeho pôsobenie alergici a osoby s ochoreniami dýchacej sústavy. Na zvýšené koncentrácie tohto plynu v ovzduší tiež reagujú veľmi malé deti, starí ľudia a tehotné ženy. Jeho zvýšené koncentrácie spravidla bývajú sprevádzané výskytom ďalších škodlivín, ako sú prach a oxidy síry. Limitná hodnota priemernej ročnej koncentrácie SO₂ pre vegetáciu je 20 μg/m³ (limitná hodnota pre ľudské zdravie nie je stanovená).

Zdravotné účinky v dôsledku znečistenia oxidom siričitým boli najevidentnejšie počas tzv. Veľkého smogu v Londýne v roku 1952. Následky boli katastrofálne, bolo zaznamenaných 4000 úmrtí následkom zlyhania srdca a bronchitis. Odvtedy však emisie SO₂ boli nielen v Británii, ale vo všetkých priemyselných krajinách sveta výrazne zredukované prostredníctvom zavedenia účinnej legislatívnej kontroly a zavedením technológií na spaľovanie „čistých“ palív. Výskumy ukázali, že astmatici veľmi citlivo reagujú už na mierne koncentrácie SO₂, ktoré môžu výpadky funkcie pľúc.

Znečistenie oxidom siričitým sa považuje za oveľa škodlivejšie, ak je súčasne ovzdušie znečistené vysokými koncentráciami [polietavý prach|tuhých znečisťujúcich látok] (TZL). Kombinácia týchto dvoch škodlivín vytvára tzv. „koktejlový efekt“.


Odkazy

  1. Meratex: Téma ozvdušie — Zdroje a charakteristika emisií
  2. Encyclopedia of the Atmospheric Environment
  3. SHMÚ: Negatívne účinky monitorovaných znečisťujúcich látok.
  4. SHMÚ: Hodnotenie kvality ovzdušia v Slovenskej republike 2012. Bratislava, 2014.